Architecten noemen vlakglas wel het meest innovatieve product. Dat zou je niet zeggen want je kijkt er meestal dwars doorheen. Maar achter die transparantie zit een grote hoeveelheid techniek die zich ook nog eens alsmaar verbetert.
We besteden continu aandacht aan glasinnovaties, maar hoe hangt de vlag van die, soms revolutionaire, vernieuwingen er nu bij? In deze eerste aflevering: vlakglas 1-op-1 hergebruiken.
Glas hergebruiken kan niet uit, zou je zeggen
Bestaand (isolatie)glas oogsten, ontmantelen, schoonmaken en hergebruiken. Economisch kan het niet uit, zou je zeggen, maar we zien bedrijven in de praktijk steeds meer initiatief nemen en het succesvol toepassen. En we hebben het vaker geschreven: opdrachtgevers, met name woningcorporaties, willen er steeds vaker budget voor vrijmaken.
Hergebruik gisteren
GSF Glasgroep was in 2022 de eerste met 1-op-1 hergebruiken en is nog steeds het enige glasbedrijf dat daar speciaal een fabriek voor heeft ingericht. Met isoMAX brengt GSF een voor 50 procent circulair product op de markt (oude ruit met nieuwe tegenruit), maar het bedrijf zet inmiddels volgende stappen naar volledig circulair glas. Hoe? Door te onderzoeken of het ook mogelijk is bestaand (oud) glas te coaten. Global Glass Group, Jargo en La Paloma hebben overigens onder de naam Gobal Glass Circulair (GGC) inmiddels eenzelfde IG2Pieces-machine als die van GSF in Almere voor het ontmantelen van isolatieglas draaien.
Een tweede initiatief op het gebied van circulair glas is dat van de Hogeschool van Amsterdam (HvA). De HvA heeft van 2021 tot 2023 onderzoek gedaan naar hoe je bestaand isolatieglas het best kunt hergebruiken (project ‘Hergebruik Isolatieglas’) en experimenteert nu met onder andere VRN, GSF en GGC in het harden en lamineren van oud isolatieglas (project ‘100% Hergebruikt Vlakglas’). Wat is de status van beide initiatieven?
Hergebruik vandaag
Op beide fronten is goed nieuws te melden. GSF heeft bij Brightland Materials Center in Geleen twaalf ramen gemonteerd in een proefunit. Niet zomaar isolatieglas maar 100 procent hergebruikt glas. Het volledig circulair maken is mogelijk door gebruikt glas te coaten. Het vervolg van het tweede initiatief op het gebied van jet hergebruik van vlakglas is gevat in het project ‘100% Hergebruikt Vlakglas’. Het lijkt erop dat het lukt om oud glas te harden en te lamineren.




