Langzamerhand worden de contouren van de PPWR steeds meer zichtbaar. In 2026 verandert er nog niet zoveel. De drempel voor aangifte blijft 50.000 kilo. Glasbokken worden nog gezien als logistieke hulpmiddelen, waardoor aangifte hiervan nog niet gedaan hoeft te worden, maar in 2027 en 2028 verandert er wel wat. De drempel van 50.000 kilo komt te vervallen en van logistieke hulpmiddelen moet aangifte gaan worden. Hier vallen onder andere glasbokken en pallets onder.
De nieuwe Europese verpakkingswetgeving (PPWR) is definitief. Afgelopen 11 februari is deze wet officieel in werking getreden en vanaf 12 augustus 2026 worden de eerste verplichtingen van kracht. Het lijkt vooral een papierwinkel, maar wie wacht tot 2026 is te laat. De nieuwe verplichtingen van de verordening zijn ook van toepassing op de glassector; denk aan karton, krimpfolie en kurkblokjes, maar ook aan glasbokken en pallets.
Registratieplicht PPWR?
Maar echt duidelijk is het nog niet wat ‘we’ moeten doen. Karton dien je terug te nemen conform het Landelijk Afvalbeheerplan (LAP 3), dat is bekend. Maar hoe zit het met de registratieverplichting voor bokken en pallets? Internationaal development specialist Paul Christiaens van Verpact legt verderop uit wat er op de sector afkomt. Eerst een inleiding waar we het nu eigenlijk over hebben.
Zelf verantwoordelijk
EPR staat voor Extended Producer Responsibility, een principe in de EU waarbij bedrijven verantwoordelijk zijn voor de volledige levenscyclus van hun producten en verpakkingen, inclusief de inzameling, recycling en verwijdering ervan. Het doel is om producten duurzamer te maken en afval te verminderen door fabrikanten te stimuleren om milieuvriendelijkere ontwerpen te kiezen en te zorgen voor een correcte afvalverwerking.




