Brandveiligheid en BHV in de glasindustrie

brandveiligheid

Wie ooit in een moderne isolatieglasfabriek is geweest, weet hoe indrukwekkend de productie is. Strak georganiseerd met snelle transportlijnen, opslagbuffers, palletwagens, heftrucks en bokken die af en aan rijden. Als fundament een strakke planning en de fabricage die soms in ploegen dag en nacht doorgaat. In zo’n dynamische omgeving zijn brandveiligheid en BHV geen bijkomstigheid, maar een randvoorwaarde.

De vlakglasindustrie is een wereld van precisie, techniek en tempo. Dagelijks produceren ‘onze’ fabrieken duizenden isolatieglaseenheden. Dit met gebruik van glas, kitten, metalen of kunststof afstandhouders, gassen en verpakkingsmaterialen. Bijna elk product is uniek, in opbouw, lengte en breedte. Toch wordt het belang van veilig werken vaak pas echt duidelijk wanneer er iets misgaat. Hoger veiligheidskundige Jac Verrijt van Scheuten gaat in op de specifieke risico’s binnen de glasindustrie. Hij focust op brandveiligheid en BHV. En vooral: hoe je samen zorgt voor een veilige werkomgeving waarin iedereen zijn verantwoordelijkheid kent.

Waar zit het brandgevaar?

In de praktijk ontstaan branden in glasbedrijven zelden spectaculair. Het begint vaak klein: een poetsdoek met brandspiritus, een oververhitte machine, een vat gevuld met kitresten die ontvlamt of een vonk tijdens slijpwerk. Maar door de aanwezige materialen kan zo’n klein incident zich razendsnel ontwikkelen. Veelvoorkomende brandscenario’s zijn brand door ontvlambare schoonmaak- reinigingsmiddelen, door elektrische installaties, brand in de opslag van de kitdrums en opslagbranden.

  • Brand door ontvlambare schoonmaak- reinigingsmiddelen
  • Brand in de opslag van de kitdrums
  • Brand door elektrische installaties
  • Opslagbranden

Bij brand is het van levensbelang dat medewerkers snel alarmeren, ontruimen en beginnen met blussen, want binnen minuten kan een hal onbegaanbaar zijn door rook.

Ongevallen en milieu-incidenten

Brand is niet het enige risico. De glasindustrie kent ook een hoog aantal snij- en beknellingsongevallen, vooral bij het verplaatsen en snijden van glas. Chemische lekkages, bijvoorbeeld bij kitten of spoelmiddelen, komen eveneens voor. Daarnaast kunnen ‘spills’, morsen, leiden tot milieuvervuiling. Een paar liter oplosmiddel in de afvoer kan al voldoende zijn om in overtreding te zijn met het Besluit activiteiten leefomgeving (vroeger het Activiteitenbesluit milieubeheer) of de PGS 15-richtlijn (nieuwste is de PGS 15:2025). Daarom is het belangrijk dat er absorberend materiaal en milieukoffers gevuld met zogeheten ‘spill-middelen’, beschikbaar zijn én dat medewerkers weten hoe ze moeten handelen bij een lekkage.

Lees het gehele artikel in de jongste uitgave van Glas in Beeld (GIB#1 – februari 2026). Nog geen abonnee? Kijk hier naar de mogelijkheden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Schrijf je in voor de Glas in Beeld nieuwsbrief

Ontvang elke week uit het laatste (product)nieuws, trends en ontwikkelingen uit de glassector in je mailbox.
Sluit je aan bij ruim 3.500 professionals en mis niets!